Sdílet:

Konec vztahu neznamená selhání!

Dnešní vztahy jsou zde proto, aby nás učily a transformovaly, tedy aspoň pro ty z nás, kdo máme v plánu zde zmoudřet a něco důležitého se naučit.

V naší kultuře stále ještě existuje silně zakořeněný vzorec, že cílem úspěšného partnerského vztahu je zůstat spolu co nejdéle, nejlépe do konce života.

A já souhlasím s tím, že je to krásně dojemné, když se díváte na starší páry, držící se za ruce, ze kterých vyzařuje klid, láska a pokora. Také jsem si vždycky takový vztah přála zažívat.

Ovšem, život se člověka neptá na cestu, která je nejvíce pohodlná a přijatelná pro naše ego.

Život nám vždycky dává přesně to, co potřebujeme pro vývoj našeho vědomí.

Dnešní vztahy jsou zde proto, aby nás učily a transformovaly, tedy aspoň pro ty z nás, kdo máme v plánu zde zmoudřet a něco důležitého se naučit.

Po dlouhá staletí byly ženy fycicky i emocionálně závislé na svých mužských protějšcích a chlebodárcích, a proto stále máme v genetice zapsáno, že když ukončíme partnerský vztah, hrozí nám nebezpečí, že zkrátka fyzicky nepřežijeme.

Mám dojem, že zrovna tato zkušenost se propsala tak hluboko do našeho podvědomí, že i v dnešní době má spousta žen (někdy i mužů) problém vystoupit ze vztahu, ve kterém je energie mrtvá, nebo dokonce velmi destruktivní pro oba dva partnery.

Potkávám páry, které žijí bok po boku jako bratr se sestrou a intelektuálně a prakticky si velice rozumí.

Ano, je to praktické pro materiální život, ale jsou tyto duše opravdu šťastné, když každodenní naplňování povinností převládá nad tahem duše poznávat neznámé a překračovat hranice komfortní zóny?

Určitá dynamika ve vztahu, tedy rozdíl mezi ženským a mužským pólem vytváří pozitivní napětí, jiskření a to samozřejmě někdy může vést ke konfrontacím a konfliktům.

A tyto druhy konfrontací, pokud jsou dobře komunikovány, jsou do určité míry žádoucí a jsou potravou pro duchovní růst obou partnerů.

Otázkou je, jak poznáme, že konflikty začínají být pro vztah spíše destruktivní a kdy je potřeba sebrat veškerou odvahu a opustit vztah?

Tuto otázku mi lidé pokládají dnes a denně.

Na tuto otázku neexistuje žádná univerzální odpověď.

Každý člověk musí zkoumat sám, co je pro něj ještě přínosem a učením a co už považuje za stagnaci, zkázu a destrukci.

V každém vztahu se můžeme něco naučit a povyrůst a nemusíme stále dokola opakovat ty samé staré vzorce.

Některé vztahy zde máme proto, abychom se naučili větší sebeúctě, některé jsou pro naši celistvost a jiné jsou za odměnu.

Každý vztah v našem životě je přesně takový, jaký potřebujeme.
Jeho délka a kvalita nevypovídá nic o naší vlastní hodnotě.
Je to nástroj pro náš růst a naše uvědomění.

Můžeme mít harmonický vztah, který se za pár let naplní a skončí proto, abychom se naučili dát druhému člověku svobodu a tím mu poskytnout tu nejvyšší formu lásky, jaké může být člověk schopen.

Proto konec vztahu neznamená selhání.

Jestliže pochopíme, že jsme zde na krátký čas a tento čas si přejeme využít co nejlépe, pak to není naše ego, kdo rozhoduje o tom, s kým a kolik času zde strávíme.

Život se nedá plánovat ani předvídat.

Důležité je, co nosíme ve svých srdcích a jak naložíme s dosavadními zkušenostmi.

  • Milovat znamená především mít odvahu otevírat své srdce stále a znovu, i přes všechny překonané strasti, překážky, zdánlivé nezdary, odmítnutí a pocity selhání.
  • Milovat znamená být naplněný až po okraj Boží přítomností, která si ke své existenci neklade žádné podmínky.
  • Každý vztah je pro nás velkou příležitostí potkat se s Bohem v druhém člověku a je darem na cestě, nikoliv podmínkou k lásce.

Krásný den všem ❤

Tara Svobodová
Publikováno dne
Sdílet:

Ať vám nic neuteče

Získejte pravidelnou dávku duchovní inspirace
Každý měsíc vám pošlu to nejlepší z obsahů a témat, které jsem pro vás zpracovala. Upozorním vás na novinky a akce, které pro vás připravuji. Stačí zadat váš e-mail a odeslat.