Sdílet:

Za všechno můžu já!

Možná jste také vyrůstali v rodině, ve které dizajn vaší bytosti působil doslova jako slon v porcelánu. Možná jste byli už od dětství příliš..... citliví, empatičtí, sami sebou, spontánní, emotivní, nepředvídatelní, přímí, jedineční,... zkrátka nezapadli jste do rodinné škatulky té/toho, která/ý vyhovoval představám o hodných dětech. Někdy se stává, že když přijde do rodiny dítě,…

Možná jste také vyrůstali v rodině, ve které dizajn vaší bytosti působil doslova jako slon v porcelánu.

Možná jste byli už od dětství příliš….. citliví, empatičtí, sami sebou, spontánní, emotivní, nepředvídatelní, přímí, jedineční,… zkrátka nezapadli jste do rodinné škatulky té/toho, která/ý vyhovoval představám o hodných dětech.

Někdy se stává, že když přijde do rodiny dítě, které má změnit morfogenetické pole celého rodu, je považováno za černou ovci a jeho nadčasová energie působí v poli doslova jako rozbuška.

Rodiče si pak do dítěte projikují vlastní stíny, neúspěchy, neschopnost komunikovat, zkrátka přenesou vlastní zodpovědnost za negativní emoce a prožívání na své dítě.

„Ty za to můžeš!“ zní pak němá nebo i vyslovená výčitka směrem k dítěti a ono se pak s touto mantrou časem ztotožní.

Oblékne si na sebe identitu viníka a naučí se nést vinu za všechny pocity a události ve svém okolí.

Je pochopitelné, že v rámci přežití se s touto rolí natolik identifikuje, že v ní dokonce spatřuje jakousi útěchu před nepřátelsky laděným okolním světem.

“Rád/a to pro vás udělám.” Tedy, jinými slovy, beru všechno na sebe a postarám se o to, abych dal/a věci do pořádku.

Tak zní heslo malého velkého zachránce, který si časem zvyká na to, že je příčinou konfliktů, problémů i všeho zla, se kterým se v životě setká.

Tito lidé bývají nesmírně houževnatí, pracovití, snaživí a hlavně pomáhající.

Jsou ochotni unést velkou zátěž a v určitém smyslu jim to i dělá dobře, protože mají pak pocit, že jejich existence má smysl a hodnotu.

Jsou to výborní poradci, pečovatelé, učitelé, záchranáři, terapeuté a hlavně partneři, na které se můžete spolehnout, že vás nikdy nenechají na holičkách.

Jejich pocit negativní výlučnosti z dětství pak postupně překryje hrdost na své výkony, zdolané životní lekce a na to, že se mohou považovat za výjimečně hodného a ochotného člověka.

Často lze u nich pozorovat i výjimečné schopnosti, plynoucí z jejich empatie a tvrdých životních zkoušek, ve kterých často obstáli na jedničku s hvězdičkou.

Negativním pólem jejich role je pak to, že si do svého života stále vpouštějí nevhodné lidi, kteří se naopak své zodpovědnosti rádi vzdávají.

Jsou velmi náchylní k manipulaci a často se ocitají v roli oběti, protože jejich bezbřehá ochota investovat nekonečné množství energie přitahuje parazitické typy vztahů.

Stávají se terčem obviňování, útoků a nespravedlivých nařčení proto, aby si uvědomili, že nesou příliš velký kus zodpovědnosti, která jim ve skutečnosti nenáleží.

Lidé si do nich s oblibou projektují svůj stín a své vlastní komplexy.

Často se ocitají ve vztazích s partnery, kteří pro ně jsou naprosto nevhodní, jsou například mnohem méně inteligentní, empatičtí a zodpovědní, vůbec nerozumějí jejich citlivé povaze.

Ve vztazích pak čelí lekcím, jak se odnaučit nést vinu a zodpovědnost za druhé.

Tak dlouho jsou pod palbou útoků a projekcí druhých, až si konečně uvědomí pocit vlastní hodnoty a naučí se vymezovat vlastní hranice.

Pokud si svůj samaritánský komplex uvědomí, pak mají šanci transformovat své zkušenosti a prošlé lekce v mocný dar.

Protože jsou tak pracovití a houževnatí, potřebují se více uvolnit do proudu života a naučit se plně důvěřovat tomu, že už takhle jak jsou, jsou naprosto v pořádku.

Potřebují pochopit, že

  • už nemusí víc nikomu dokazovat svou hodnotu.
  • nenesou vinu za to, jak se cítí a chová jejich okolí.
  • se nepotřebují obhajovat ani nikomu nic vysvětlovat.
  • jsou pro druhé lidi darem a učiteli, nikoliv příčinou jejich projekcí.

Někdy se tito lidé mohou zaseknout ve stádiu, že si uvědomí své hranice, ale zůstanou v módu “jsem pyšná/ý na to, že jsem to všechno přežil/a”.

To ještě není skutečná zralost.

Tuto energii je třeba zužitkovat a proměnit ve tvořivou činnost, spojenou s lehkostí.

Být hrdý na své lekce je jen fáze, která má pomoci člověku objevit vlastní potenciál a získat zpět svou ztracenou sebehodnotu.

Tara Svobodová
Publikováno dne
Sdílet:

Ať vám nic neuteče

Získejte pravidelnou dávku duchovní inspirace
Každý měsíc vám pošlu to nejlepší z obsahů a témat, které jsem pro vás zpracovala. Upozorním vás na novinky a akce, které pro vás připravuji. Stačí zadat váš e-mail a odeslat.