Sdílet:

Opravdu není důvod v životě skutečně trpět

Ovšem paradoxem je, že nejčastějším důvodem utrpení bývá snaha uniknout od bolesti. Nechceme cítit bolest a tak se snažíme soustředit na dosahování pozitivních cílů, vést spořádaný život, nebo se stát perfektními, abychom už nikdy nemuseli cítit a prožívat bolesivé pocity.

Někteří lidé se snaží na sobě “pracovat”, nebo dosahovat vytoužených stavů, cílů, hodnot, protože mají představu, že tam na konci utrpení na ně čeká nějaký druh vykoupení z bolesti a budou žít život jen podle svých představ, bez bolesti a utrpení.

Moje zkušenost je trochu jiná.

Snaha unikat před bolestí je strategií dítěte, které odmítá přijmout současný stav své vnitřní reality, odmítá prožívat bolest, protože cítí, že nemá kapacitu unést tlak a vnitřní napětí, které v něm zanechaly minulé traumatické události.

Dítě se doslova bojí o svůj život, když se cítí opuštěné, osamělé, odmítnuté.

A proto dětská strategie velí – vyřeš svůj problém a pak budeš mít klid.

Skutečnost je však taková, že klid a mír můžeme zažívat pouze tady a teď, v plnohodnotném spojení s vlastním tělem, a tedy i s bolestí, tlakem a emocemi, které toto tělo uchovává jako nezpracovaný, neprožitý obsah z minulosti.

Je tedy velkou výzvou pro mnohé lidi naučit se žít s bolestí, naučit se vnímat a prožívat všechny nepříjemné pocity a emoce, naučit se být se stresem a věnovat plnou pozornost nervovému systému, který je narušený, vnímat všechny ty nepříjemné pocity, o kterých jsme přesvědčeni, že se nedají zvládnout.

To ovšem vyžaduje schopnost soustředění a vytrvale se učit přenášet svoji pozornost dovnitř do těla, dovolit si cítit nepříjemné pocity a bolest a dělat to tak často a opakovaně, dokud člověk nezpracuje veškerý obsah svých podvědomých traumatických zážitků.

Ano, pro některé je to běh na dlouhou trať, ale za mě je to zaručený způsob, jak konečně dospět a přestat si vytvářet realitu plnou nedorozumění, strachu a násilí.

Teprve tehdy, když člověk přijme věci a svoji vnitřní realitu tak jak jsou, uvědomí si vlastní odpovědnost vůči tomu, jak vnímá a spolutvoří realitu tam venku.

Schopnost být s tím, co cítí, přivede člověka k pokoře a ke zdroji jeho vlastní síly.

Na tomto principu a na principu body-psychoterapie, pomocí práce s dechem stavím i své kurzy a programy pro lidi, kteří touží po skutečné a trvalé změně.

Jediná trvalá cesta k osvobození je cesta do vlastního nitra.

Každý člověk v sobě může nalézt nástroje, jak nejlépe naslouchat vlastnímu vedení a dělat kroky, které jsou v souladu s jeho niternými potřebami a potřebami jeho duševního růstu.

Každý, kdo si dovolí jít touto cestou a zajímá ho pravda o něm samotném, pak pochopí, že on sám je zdrojem všeho, co ve svém životě považuje za projev vnější reality.

Tara Svobodová
Publikováno dne
Sdílet:

Ať vám nic neuteče

Získejte pravidelnou dávku duchovní inspirace
Každý měsíc vám pošlu to nejlepší z obsahů a témat, které jsem pro vás zpracovala. Upozorním vás na novinky a akce, které pro vás připravuji. Stačí zadat váš e-mail a odeslat.